Sportovně střelecký klub č. 366


Liberec - Ruprechtice

Informace o našem střeleckém klubu

Sportovní střelecký klub č. 0366 Liberec - Ruprechtice je klubem s dlouholetou tradicí zejména v puškových disciplinách. Ve své nedávné historii má mnoho jmen, která se objevovala v reprezentaci juniorů i dospělých nebo mezi držiteli republikových rekordů. Po delším období, kdy se klub převážně věnoval více mládeži a pořádání závodů (zejména vzduchovkových), a kdy z hlediska úspěšnosti v rámci republiky byli na prvním místě v klubu střelci z historických zbraní - viz výsledky MČR 1999 v disciplíně perkusní puška civilní, křesadlová puška a křesadlová pistole (3 tituly a ještě jedno třetí místo), se opět klub dostává mezi úspěšné kluby v rámci republiky v olympijských disciplínách. Po talentované Adolfové, která bohužel brzy se střílením skončila, se mezi nejlepší juniorky prosadily a dostaly se i do juniorské reprezentace Verča Rutová a Jana Lauermannová, z nichž posledně jmenovaná střílela i na juniorském Mistrovství Evropy. Jana je i dlouholetou členkou reprezentace v kategorii žen. Dvakrát vyhrála v posledních letech MČR ve vzduchovce Jana Leflerová, byť to bylo „jen“ v kategoriích dorostu. Nezapomínáme ani na mladé střelce a tak na posledním MČR startovalo ve vzduchovce leže devět našich mladých střelců.


Historie


Střílení v Liberci začalo před více než 190 lety, kdy hrabě Clamm-Gallas schválil stanovy libereckých ostrostřelců. Střílení v Ruprechticích, okrajové čtvrti Liberce, začalo psát svoji modernější historii v 50. letech ve Svazarmu Ruprechtice. Často zde bylo spojeno s biatlonem (respektive tehdy DZBZ a SZBZ) a nebylo zvláštností, že střelci se ve svých začátcích věnovali také biatlonu. Někteří z nich dokonce byli v jednom roce žákovskými přeborníky republiky v biatlonu i střelbě a později se z nich stali reprezentanti republiky ve sportovní střelbě.

Jedna etapa končila v 60. letech odchodem předních střelců z organizace a založením SSK Liberec - město (dnes tradiční pořadatel špičkových závodů ve střelbě na běžící terč) a jména těch nejůspěšnějších snad budou znát opravdu jen velcí pamětníci (Blažek, Albl, Straník).

Jedna etapa končila v 60. letech odchodem předních střelců z organizace a založením SSK Liberec - město (klub se dnes již sportovní střelbě nevěnuje) a jména těch nejúspěšnějších snad budou znát opravdu jen velcí pamětníci (Blažek, Albl, Straník). Snad se sluší připomenout jména tehdejších trenérů, kteří se věnovali i mládeži – František Šic a Radek Pivoňka.

Další etapa začala v 70. letech příchodem trenéra Regnera. Jeho tehdejší důvěřivost ovlivnila podstatně život jeho i život klubu. Přišli totiž za ním jako za kantorem, který nastoupil na školu v Ruprechticích - "Hele, ty jsi střílel, udělej nám tady nábor, my máme vedoucího". Nábor byl hotov, vedoucí nebyl a tak se učitel a dřívější střelec a trenér smířil s tím, že ZATÍM povede střelecký kroužek on. To ZATÍM trvalo přesně 40 let a zejména doba do roku 1990 byla obdobím velkých úspěchů jednotlivců i družstev (nejlepší v republice v družstvech žáků, vítězové federální ligy žen, vítězové mistrovství republiky v jednotlivcích, účast na ME). Ta jména by měli znát už menší pamětníci (Maškarinec, Putnová, Moravcová, Radačovská, Fořtová, Prestová a mnoho dalších).

Tato éra končila počátkem 90. let jmény Boháček, Miškovský, Harbich a Kafková. Na začátku 90. let se pan Regner věnoval bafuňařině ve výkonném výboru ČSS, řízení trenérské komise ČSS a řízení kraje, po několika letech se vrátil k trénování a výsledkem byla další úspěšná generace mladých - Adolfová, Lauermannová, Blažek, Rutová a další. Trénoval s námi i nejlepší jablonecký střelec Aleš Janeček, držitel čekého rekordu dorostu SM 3x20. Pokud se chcete podívat na naše staré fotky tak tady jsou :
          Nejstarsí černobílé fotky
          Staré závody Chlum u Třeboně a Německo
          Staré barevné fotky


Současnost


V klubu je přes 30 členů, z nich přibližně polovina aktivních střelců. Výbor klubu tvoří - předseda Milan Regner, hospodářka Zuzana Huková, Petr Janoušek, Hynek Mikulčík a Jana Lauermannová.

Poté, kdy s aktivním trénovaním přestal pan Regner a věnuje se již jen metodické práci, je největší váha trénování na Petru Janouškovi, kterému pomáhali v letošní sezóně podle svých možností Hynek Mikulčík a Jana Lauermannová.

Oddíl střelců z historických zbraní, dříve náš silný oddíl, se hodně ztenčil a ve výsledkových listinách se v poslední době objevuje jen Jirka Miškovský.

K aktivní činnosti se vrací i někteří bývalí střelci, kteří se na delší dobu odmlčeli. Bylo tomu tak v minulosti a je tomu tak i nyní, kdy se opět začal pečlivě připravovat a na předních místech výsledkových listin v kategorii mužů objevovat Pavel Boháček, dřívější nadějný junior. A těší nás, že na MČR v malorážce se probojovali čtyři muži z našeho klubu.
Devět střelců na posledním MČR v kategoriích mládeže do 12 a 14 let je potěšující číslo, zatím ale chybějí lepší výsledky mladých na důležitých malorážkových závodech.
Jana Lauermannová je již mnoho let členkou ženské reprezentace ČR a určitě stojí za zaznamenání, že mezi nejlepší juniorky v ČR se nezadržitelně dere naše Katka Janoušková.

Pořádání závodů - to je velká tradice našeho klubu. Od dřívějších vzduchovkových a malorážkových lig okresu se v posledních letech přešlo i na republikové akce, zejména ve vzduchovce. Byli jsme pořadateli M ČR, pravidelně pořádáme VC Liberce (která je již tradičně sledovaným závodem reprezentace a v některých letech dokonce nejen reprezentace ČR) a hodně střelců jezdí i na naši Libereckou vzduchovkovou ligu - ta už překročila dvacáté výročí. A jen o tři roky je mladší historie naší malorážkové ligy! A zajímavost z této oblasti? Jestli se nepleteme, již mnoho let jsme jediným klubem v republice, kde na závodech i mládež v kategoriích leže střílí na přitahovací terče typu spieth.

Kdyby se Vám snad zdálo, že činnost našeho klubu není nic moc - nám to stačí a popravdě řečeno, často toho máme nad hlavu! A kdybyste snad byli z Liberce a chtěli nám pomoci - bereme vás!

Copyright© SSK Ruprechtice 2007 - 2014