Informace o našem střeleckém klubu

Sportovní střelecký klub č. 0366 Liberec - Ruprechtice je klubem s dlouholetou tradicí zejména v puškových disciplinách. Ve své nedávné historii má mnoho jmen, která se objevovala v reprezentaci juniorů i dospělých nebo mezi držiteli republikových rekordů. Po delším období, kdy se klub převážně věnoval více mládeži a pořádání závodů (zejména vzduchovkových), a kdy z hlediska úspěšnosti v rámci republiky byli na prvním místě v klubu střelci z historických zbraní - viz výsledky MČR 1999 v disciplíně perkusní puška civilní, křesadlová puška a křesadlová pistole (3 tituly a ještě jedno třetí místo), se opět klub dostává mezi nejúspěšnější kluby ve výsledcích. Jména jako jsou Adolfová, Lauermannová a další figurují na předních místech výsledkových listin republikových i mezinárodních závodů.

Spojení na klub:

Historie

Střílení v Liberci začalo před více než 190 lety, kdy hrabě Clamm-Gallas schválil stanovy libereckých ostrostřelců. Střílení v Ruprechticích, okrajové čtvrti Liberce, začalo psát svoji modernější historii v 50. letech ve Svazarmu Ruprechtice. Často zde bylo spojeno s biatlonem (respektive tehdy DZBZ a SZBZ) a nebylo zvláštností, že střelci se ve svých začátcích věnovali také biatlonu. Někteří z nich dokonce byli v jednom roce žákovskými přeborníky republiky v biatlonu i střelbě a později se z nich stali reprezentanti republiky ve sportovní střelbě.

Jedna etapa končila v 60. letech odchodem předních střelců z organizace a založením SSK Liberec - město (dnes tradiční pořadatel špičkových závodů ve střelbě na běžící terč) a jména těch nejůspěšnějších snad budou znát opravdu jen velcí pamětníci (Blažek, Albl, Straník).

Další etapa začala na začátku 70. let příchodem trenéra Regnera. Jeho tehdejší důvěřivost ovlivnila podstatně jeho život i život klubu. Přišli totiž za ním jako za kantorem, který nastoupil na školu v Ruprechticích - "Hele, ty jsi střílel, udělej nám tady nábor, my máme vedoucího". Nábor byl hotov, vedoucí nebyl a tak se učitel a dřívější střelec a trenér smířil s tím, že ZATÍM povede střelecký kroužek on. To ZATÍM trvá více než 30 let a zejména doba do roku 1990 byla obdobím velkých úspěchů jednotlivců i družstev (nejlepší v republice v družstvech žáků, vítězové federální ligy žen, vítězové mistrovství republiky v jednotlivcích, účast na ME). Ta jména by měli znát už menší pamětníci (Maškarinec, Putnová, Moravcová, Radačovská, Fořtová, Pressová).

Tato éra končila počátkem 90. let jmény Boháček, Miškovský, Harbich a Kafková a nyní na ně navazuje současná generace mladých - Adolfová, Lauermannová a další. Trénuje s námi i nejlepší jablonecký střelec Aleš Janeček, držitel čekého rekordu dorostu SM 3x20.

Současnost

Výbor klubu tvoří - předseda Milan Regner, hospodář Karel Harbich a jednatel Jiří Miškovský. V klubu je kolem 30 členů, z nich přibližně polovina aktivních střelců.

Oddíl mládeže vedou Petr Janoušek a Milan Regner.

Dále je zde oddíl puškařů s několika střelci, z nichž nejznámější a nejlepší jsou ženy - Adolfová, Smutná, Kafková a další. Výborně si vedou i dorostenci - Lauermannová, Blažek, Josefik, Brindzák a další.

Stagnují pistoláři, vedení (spíše nevedení) Jirkou Blaškou.

Oddíl střelců z historických zbraní, dříve náš silný oddíl, se trochu ztenčil a ve výsledkovách listinách se v poslední době objevuje jen Jirka Miškovský starší a hosté z Německa.

Jiří KrupičkaDříve nejzajímavější postava klubu, Jiří Krupička, již se také práci v klubu moc nevěnuje. Střílel vzduchovou pušku, malorážku, vzduchovou pistoli i malou odstřelovačku a ještě často zaskakoval jako ředitel známé vzduchovkové VC Liberce. V poslední době (dané buď narozením dalšího dítěte nebo postupem na místo výrobního ředitele jedné firmy - zatím se nám nepodařilo zjistit pravý důvod) bohužel z aktivní činnosti značně slevil.

Pořádání závodů - to je velká tradice našeho klubu. Od dřívějších vzduchovkových a malorážkových lig okresu se v posledních letech přešlo i na republikové akce, zejména ve vzduchovce. Byli jsme pořadateli M ČR, pravidelně pořádáme VC Liberce (která je již tradičně sledovaným závodem reprezentace a v některých letech dokonce nejen reprezentace ČR) a hodně střelců jezdí i na naši Libereckou vzduchovkovou ligu - viz co pořádáme letos. A zajímavost z této oblasti? Jestli se nepleteme, již několik let jsme jediným klubem v republice, kde na závodech i mládež v kategoriích vleže střílí na přitahovací terče typu spieth.

Kdyby se Vám snad zdálo, že činnost našeho klubu není nic moc - nám to stačí a popravdě řečeno, často toho máme nad hlavu! A kdybyste snad byli z Liberce a chtěli nám pomoci - bereme vás!